Uprostřed lesů jižně od Konstantinových Lázní se ukrývá zřícenina hradu Gutštejn. Snad nejromantičtější místo celého Tachovska láká návštěvníky překrásnou přírodou údolí Hadovky a tajemnou, pohádkovou atmosférou.
Historický význam hradu
Hrad Gutštejn byl vystavěn nad zalesněným údolím potoka Hadovky počátkem 14. století rodem Gutštejnů. Hrad začali stavět na skále, která se později ukázala jako zcela nevhodná a Gutštejn se musel několikrát přestavovat.
I přes tyto stavební komplikace hrad skvěle odolával veškerým útokům. Během husitských válek pro husity představoval obrovskou překážku. Husité tehdy vydrancovali kláštery v okolí, mohutný hrad však obléhali marně.
V polovině 16. století Gutštejn již nevyhovoval potřebám mocného rodu Gutštejnů a zůstal opuštěn. Po třicetileté válce z hradu zbývá pouhá zřícenina, a když roku 1747 rod Gutštejnů vymírá, o hrad už nikdo neprojevil zájem. Do dnešních dní je dominantou zříceniny mohutná válcová věž.
Tajemství hradu Gutštejnu
Podle pověstí je Gutštejn místem plným záhad. Traduje se, že hrad obývá bílá paní, která se tu občas zjevuje. Paní Gutta, jak se bílá paní jmenovala za života, měla prý Gutštějn natolik ráda, že se od něj nemohla odloučit ani po smrti. Když na rozpadlé zdi dopadá měsíční svit, bloudí prý stále po celém hradě a hledá svou komnatu.
Dalším hradním přízrakem je duch mnicha, který byl velký zhýralec a během jedné bujaré oslavy jej pán hradu zabil. Od té doby čeká mnich na vysvobození od mládence dobrých mravů, až pak mu bude dopřán věčný klid.
Hrad jako z pohádky
Romantická zřícenina hradu přitahuje i filmaře. V pohádce Z pekla štěstí 2 se Gutštejn objevil v roli zbojnického hradu. Děj příběhu sem zasadili také tvůrci filmu O uloupené divožence. Takže jestli máte děti a chcete je vzít na dobrodružnou výpravu do pohádky, neváhejte.
Vydejte se nádherným údolím Hadovky a objevte hrad Gutštejn, romantickou zříceninu opředenou tajemstvím.