Hornickému řemeslu se ve stříbrském rudním revíru dařilo více než 800 let. Po tu dobu se zde úspěšně těžilo stříbro, olovo a zinek. Hornický skanzen přibližuje všechna období těžby v této oblasti od středověku až po novověk. Venkovní expozice by nebyla úplná bez zpřístupněné štoly měřící 700 metrů. Úžasná možnost vidět na vlastní oči stroje, které většinou pracovaly v podzemí a vstoupit do pravého důlního díla – Prokopovy štoly – vznikla díky několika dobrovolníkům a nadšencům.
Venkovní areál
Hornický skanzen se nachází ve Stříbře na úpatí zalesněného Křížového vrchu. Z centra musíte přejít řeku Mži, ideální k tomu je Červená lávka.
Než vejdete do skanzenu, můžete se seznámit s historií hornictví na Stříbrsku na stejnojmenné naučné stezce. Stezka Historie hornictví na Stříbrsku je zároveň hezkou procházkou při řece Mži a vede i kolem skanzenu.
Skanzen je v sezóně otevřený každou středu a sobotu. Na začátku vás přivítá venkovní expozice s těžkou důlní technikou, dnes již historickou. Představí se vám tu několik důlních vozů, výklopníky, nakladače, vrtací kladiva a mnoho dalšího. Sbírka je opravdu bohatá. Určitě vás zde potěší také replika štoly, kde je názorně ukázáno využití této těžební techniky. Za 15 korun se můžete navíc nechat povozit důlní mašinkou.
Nic pro klaustrofobiky
Vynikajícím nápadem bylo zpřístupnit královskou štolu Prokop. Původně odvodňovací štola dnes láká návštěvníky k autentickému zážitku v podzemí. Na zdech lze spatřit krystaly galenitu, který je právě rudním minerálem olova. Zajímavostí je, že krásné krystaly galenitu ze Stříbra můžete nalézt i ve sbírce Národního muzea.
Projdete se mihadlovou chodbou pod níž teče kanál. Zde se zajišťovalo odčerpávání vody pomocí tzv. mihadel, jež uváděla v činnost pumpu. Horníci se tak mohli dostat do nižší úrovně, neboť ruda nad nimi byla již vytěžena. Ve skladišti nářadí vám erudovaný průvodce vysvětlí, jak se používala vrtačka s vrtací korunkou, která zde stojí a která s trochou nadsázky možná čeká na své opětovné zařazení do provozu. Důl totiž stále nabízí nerostné bohatství a nebyl nikdy zcela vytěžen.
Skanzen, který vybudoval a nyní provozuje hornicko-historický spolek, si určitě zaslouží vaši pozornost v podobě osobní návštěvy.
Horníci a mužíčkové
Vstoupíte-li do světa horníků, zcela pochopíte, proč byla jejich činnost provázena tolika záhadnými jevy a zvláštními bytostmi. Těsné chodbičky v kombinaci s blyštivou krásou důlních stěn a charakteristickou vůní podzemí si oblíbili zejména skřítkové – permoníci. Ti horníkům pomáhali a leckdy i zlomyslně škodili. Potkáte-li i vy jednoho, držte se Návštěvního řádu skanzenu a nezapomeňte jej po hornicku pozdravit „Zdař bůh."
Zajeďte se podívat do stříbrského hornického skanzenu a prozkoumejte místní štolu i těžkou důlní techniku. Husí kůži vám nažene nejen chladná teplota podzemí, ale i pověsti, o které se s vámi podělí bývalí horníci.