Zámek leží nedaleko centra města Boru a prošel od svého vzniku obrovskými architektonickými změnami. Dodnes čeká na dokončení rozsáhlé rekonstrukce.
Od vodního hradu k zámku
Původně byl na místě dnešního zámku vybudován v polovině 13. století prostý vodní hrad s mohutnou válcovou věží. Nechali jej postavit předchůdci pánů ze Švamberka a tento rod si držel hrad plných 400 let.
Husitské války se na stavu této pevnosti negativně podepsaly a tak jej dal Jan Švamberk přestavět na pohodlné panské sídlo o několika budovách v pozdně gotickém slohu. S další přestavbou pak začali v 19. století Löwensteinové, držící hrad až do konce druhé světové války. Romantismus tehdejší doby tak výrazně přispěl k dnešní pseudogotické podobě zámku. Budovám přibyla ozdobná cimbuří, věžičky či falešné střílny.
V současnosti probíhá především rekonstrukce fasád, která mění zámek v pohádkové místo.
Otisky ve svatovavřinecké kapli
Při návštěvě zámku si nenechte ujít možnost vstoupit do hradební kapličky sv. Vavřince. Ta byla vybudována v polovině 14. století a obdivovat zde můžete originální renesanční malby na stěnách.
Pokud budete pozorně pátrat, objevíte na zdi otisky dvou dlaní. Ty tu podle pověsti zanechali dcera místního zedníka a syn Švamberského pána, jejichž milenecké lásce nebylo podle tehdejších zvyků přáno. Pověst praví, že dotknou-li se otisků další milenci, bude je provázet stejné neštěstí.
Kaple vás zaujme i později zrekonstruovanou sklípkovou klenbou, která jí dodává velmi osobitý a posvátný ráz. Stejnou klenbu lze vidět i v o mnoho větším Švamberském sále.
Od studny až k Zámeckému rybníku
Zajímavou hádankou je dochovaná studna nacházející se ve vstupní hale zámku. Nejde o chybu gotických architektů ani nefunkční atrapu. Na místě se dříve nacházelo malé středověké nádvoří.
Ke zdroji vody se můžete vydat nedlouhou procházkou zámeckou zahradou. Zámecký rybník, krytý z jednoho břehu statnými stromy, je dokonalé místo pro rozjímání a odpočinek. Krásný pohled do okolí pak nabízí vyhlídka z ochozu hradební věže. Ochoz se nachází 30 metrů nad zemí, takže za jasného počasí lze vidět další úctyhodnou památku západočeského pohraničí - hrad Přimdu. K tomu je ale potřeba zdolat nemalý úkol, 117 schodů vedoucích na vrchol.
Navštivte zámek, jehož se dotkly mnohé architektonické slohy a objevte v jeho srdci kapli, která si uchovala svůj původní ráz a romantickou pověst o nešťastných milencích.