Hrad Volfštejn se skrývá v lesích na východním hřebenu Vlčí hory. Žlutě značená stezka vás provede od Černošína až k hradu a po cestě nabídne krásné výhledy po okolní krajině.
Už jen cesta k hradu je zážitek
K hradu se lze dostat příjemnou procházkou lesem. Cesta sice vede do kopce, ale ani se u toho nezadýcháte. Když to začíná vypadat, že vás stezka svádí hlouběji do temnoty starého borového lesa, tak se najednou objeví prosvícená mýtina s vysokou trávou, ve které se skrývají srnky a další lesní zvěř.
Skoro na samém konci cesty se před vámi mezi vrostlými stromy poodkryje majestátní kamenná věž. Po pár dalších krocích se bývalou padací bránou dostanete na panský dvůr. Napravo od brány se tyčí polorozpadlé zdi, pozůstatek po hradním paláci, ve kterém kdysi žili páni z Volfštejna.
Historie psaná krví
Hrad byl postaven nejspíš kolem poloviny 13. století. O jeho vzniku se nezmiňuje žádná písemnost, a tak se jeho stáří odhaduje jen podle architektonického stylu stavby. Hrad je unikátní tím, že nikdy nebyl přestaven. Tak, jak jej postavili jeho původní majitelé, zde stojí již sedm století.
První doložený majitel hradu byl Ctibor z Volfštejnu. Ten se do písemných záznamů dostal, protože byl v roce 1316 zavražděn. Ctiborovi vrazi byli za svůj zločin pokutováni částkou 600 hřiven stříbra.
Usmíření Viléma z Volfštejna a Jana Žižky
Podle pověsti byli Vilém z Volfštejna a Jan Žižka přátelé z dob, kdy společně sloužili na královském dvoře v Praze. Vilém se jako oddaný katolík přidal na stranu krále Zikmunda a Jana Žižku si tak znepřátelil. Podle poetičtější verze příběhu se však jejich svár táhnul od dob, kdy Vilém získal ruku dívky, o kterou se ucházel i Jan Žižka. Když Žižka dobyl Volfštejn padl mu do zajetí Vilémův syn. Viléma nedopadl, protože uprchnul tajnou chodbou do údolí řeky Mže. Trvalo několik let, než se Jan Žižka s Vilémem usmířil a syna mu vrátil.
Zánik hradu
Volfštejni se kolem roku 1460 přesídlili na sousední hrad Třebel. Volfštejn tak ztratil na významu a začal postupně chátrat. Zánik hradu jako by předznamenal osud Volfštejnů, kteří vymřeli po meči pár desítek let po opuštění svého původního sídla.
Hrad si získal srce dobrovolníků
Romantickou kulisu hradu si oblíbila parta nadšenců, kteří založili Spolek pro záchranu hradu Volfštejna. Spolek je aktivní od roku 1992 a jeho členové ve svých volných chvílích postupně provádí drobné opravy zdiva.
Vyrazte s rodinou na procházku do krásných lesů na svazích Vlčí hory a prohlédněte si zříceninu jednoho z nejstarších hradů na Tachovsku.